خشکبار و کنترل دیابت

خشکبار و کنترل دیابت
برای تاثیر مصرف خشکبار و کنترل دیابت نوع 2، این نوشته را مطالعه کنید. نویسنده آقای دکتر حمیدرضا فرشچی، متخصص رژیم درمانی می باشد.

محققین گزارش نموده اند که مصرف یک مشت(50 الی 60 گرم) از مغزها به صورت روزانه و جایگزینی آن با کربوهیدرات ها،  در کنترل قند و چربی خون در افراد دیابتی موثر است. مغزهای مخلوط،  بی نمک و خام  در هر دو زمینه کنترل قند خون و چربی خون و شاید به عنوان روشی جهت بهبود کنترل دیابت،  بدون افزایش وزن کاربرد دارد.

در مطالعه ای که اخیراً انجام شده محققین 3 گروه مختلف از افراد مبتلا به دیابت را تشکیل دادند و در هر گروه یک نوع ماده غذایی خاص را به عنوان مکمل  به برنامه غذایی آنها افزودند. گروه اول مافین، گروه دوم آجیل مخلوط شامل بادام خام، پسته، بادام زمینی و فندق و گروه سوم مخلوطی از مافین ها و آجیل را دریافت نمودند.

نتایج این مطالعه نشان داد که افراد تحت کنترل در گروه 2 که تنها مغز ها را دریافت می کردند، پس از انجام تستHbA1cبهبود بسیار خوبی در کنترل قند خونشان وجود داشت. به علاوه این افراد کاهش در میزان LDLکلسترول را نیز تجربه نمودند.

افراد شرکت کننده در گروه اول که از مافین ها به عنوان مکمل استفاده میکردند و همچنین گروه 3 که مخلوطی از مافین و مغز ها را استفاده می کردند،  هیچ گونه بهبود معناداری در کنترل قند خون نداشتند،  ولیکن افراد گروه 3 که مخلوط مافین ومغزها را به عنوان مکمل دریافت می کردند سطوح LDLخونشان به صورت معنا داری کاهش یافت . بنابراین با دریافت مقادیر کافی از مغز ها می توانیم سبب کاهش  معنا دار HbA1cکه شاخص دراز مدت کنترل قند خون است بشویم.

نکته عملی: بر اساس مطالعات پیشنهاد می شود که ترجیحا مغزها سهم به خصوصی را از برنامه غذایی روزانه افراد مبتلا به دیابت را در حد اعتدال تشکیل دهند،  با این امید که سبب کاهش دریافت کربوهیدرات و بهبود کنترل قند خونشان شود.

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد